سوتین ماموپلاستی - دکتر بتول طاهری

سوتین ماموپلاستی

از اصلی‌ترین مراقبت‌های پس از جراحی ماموپلاستی باید به استفاده فرد از سینه‌بندهای گنی و یا در اصطلاح سوتین ماموپلاستی اشاره کرد. این سوتین‌های مخصوص، نقش بسیار مهمی در روند بهبودی افراد و نیز به دست آوردن نتایج مطلوب حاصل از جراحی دارند. ممکن است بدون استفاده از سوتین ماموپلاستی، به خصوص در روزهای اول که بافت ناحیه جراحی شده استحکام کافی ندارد، بخیه های داخلی و خارجی آسیب دیده و زخم باز شود . همچنین این سوتین به کاهش تورم و درد ناشی از جراحی کمک بسیاری می‌کند.

تاثیر پوشیدن گن بر نتیجه ماموپلاستی

از موثرترین موارد در نتیجه شکل گیری سینه پس از جراحی، چگونگی پوشش سینه ها با سوتین مخصوص در فرد است. که می‌تواند بر نتایج مطلوب و ایده آل عمل تاثیر بسیاری داشته باشد. همانطور که استفاده از سوتین مناسب در سنین پایین، تا حدود زیادی به شکل گیری سینه ها کمک می‌کند، پس از انجام عمل ماموپلاستی نیز، برای جلوگیری از نتایج نامطلوب لازم است فرد داوطلب از سوتین ماموپلاستی استفاده نماید. استفاده از این سوتین می‌تواند علاوه بر جلوگیری از افزایش ورم سینه ها، از افتادگی سینه‌ها در اثر نیروی جاذبه نیز پیشگیری کند. افرادی که علی‌رغم توصیه‌های پزشک مربوطه، از بستن این سوتین امتناع می‌کنند، نتایج قابل قبول و مطلوبی را پس از عمل، به دست نخواهند آورد.

💰 بیشتر بدانید: هزینه عمل ماموپلاستی

فواید استفاده از سوتین ماموپلاستی بعد از جراحی سینه

در این بخش مزایای استفاده از سوتین‌های بعد از ماموپلاستی را بیان می‌کنیم تا کسانی که تصمیم به انجام این جراحی دارند، استفاده از این سوتین‌ها را جدی بگیرند:

●       کمک به بهبود سریع تر زخم ها

در افرادی که از سوتین‌های مخصوص کششی بعد از جراحی ماموپلاستی استفاده می‌نمایند، لبه برش‌های انجام شده در حین عمل که بخیه شده اند کشیده نشده وخوب جوش می‌‌خورند. بنابراین، زخم‌ها سریع‌تر بسته شده واسکار کمی بجا میگذارد .

●       کاهش ورم

بعد از جراحی زیبایی ماموپلاستی، مایعات جمع شده در زیر پوست، موجب ایجاد ورم خواهند شد. اگر این مایعات سریع‌تر از آن ناحیه خارج نشوند، میتواند باعث فشار به بخیه ها و باز شدن زخم شود. با پوشیدن سوتین ماموپلاستی، این مایعات از زیر پوست خارج شده و موجب کاهش ورم می‌شود.

●       صاف شدن سطح پوست

سوتین‌های مخصوص با وارد کردن فشار یکسان به اطراف سینه، موجب از بین رفتن ناهمواری‌ها و صاف شدن سطح سینه می‌شوند. البته لازم به ذکر است که تنگ بودن بیش از حد این سوتین‌ها، به سینه فشار وارد می‌کند.

●       کاهش کبودی

جمع شدن خونابه‌ها در زیر پوست بدن، موجب ایجاد کبودی در آن ناحیه می‌شوند. استفاده از سوتین‌های مخصوص ماموپلاستی، خارج شدن خونابه‌های زیر پوست را تسهیل میکند و کبودی‌ها را در سریع‌ترین زمان ممکن برطرف می‌کند.

روش های انتخاب بهترین سوتین ماموپلاستی

جراحان زیبایی سینه همواره بر این عقیده هستند که پوشیدن سوتین ماموپلاستی پس از عمل، در نتیجه جراحی تاثیر بسزایی خواهد داشت. البته یکی از مسائل مهم در این زمینه آن است که این سوتین از معیارهای خاصی برخوردار باشد که اصلی‌ترین آن‌ها کیفیت مناسب این لباس است. در ادامه مطلب به سایر ویژگی‌ها و فاکتورهایی که یک سوتین مخصوص بعد از جراحی ماموپلاستی باید از آن برخوردار باشد اشاره می‌کنیم:

بهترین سوتین ماموپلاستی

1. بسته شدن از جلو

توصیه می‌شود در زمان انتخاب سوتین، به این نکته توجه کنید که بهتر است در زمان پوشیدن آن، از جلو بسته شود. بدین ترتیب فرد می‌تواند به راحتی آن را تنظیم کرده و بپوشد و یا اینکه به آسانی آن را از بدن خارج سازد.

2. بدون سیم

بهتر است که سوتین ماموپلاستی خریداری شده، بدون فنر باشد تا احساس ناراحتی در فرد ایجاد نکند. سیم ها میتوانند سینه را فرورفتگی سینه کنند . اهمیت این مسئله به این سبب است که فرد باید از این سوتین در مدت زمان طولانی استفاده کند.

3. جنس مناسب

توصیه می‌شود این سوتین فشاری از مواد قابل تنفس ساخته شده و جنس آن به صورتی باشد که برای سینه‌ها، تهویه مناسبی ایجاد نماید. بدینوسیله باعث کاهش تعریق و نیز آسان شدن ورود و خروج هوا شده و مانع از تجمع رطوبت و عفونت در ناحیه جراحی میشود.

4. سایز مناسب

اندازه سوتین باید به صورتی باشد که کمترین فشار بر ناحیه جراحی وارد شود. با استفاده از این سوتین‌های مخصوص و راحت، افراد می‌توانند دوران نقاهت راحتی را داشته و نتیجه بهتری را از جراحی دریافت نمایند.

مدت زمان استفاده از سوتین ماموپلاستی

برخی از عوامل می‌توانند در مدت زمان استفاده از سوتین ماموپلاستی در افراد موثر باشند. از این عوامل باید به شرایط بدنی و میزان پیچیدگی جراحی اشاره نمود.  افرادی که جراحی ماموپلاستی را انجام می‌دهند، لازم است بلافاصله پس از عمل به مدت 8 هفته که بستگی به نظر پزشک و شرایط افراد دارد، از این سوتین به مدت ۲۴ ساعته و شبانه روزی استفاده نمایند. به این صورت که آن‌ها تنها در زمان استحمام می‌توانند سوتین را از بدن خود خارج سازند. استفاده از سوتین گنی مخصوص ماموپلاستی در ماه های بعدی بر اساس وضعیت محل عمل ادامه می یابد.

🧶 بیشتر بدانید: طرز خوابیدن بعد از ماموپلاستی

عوامل خطر در استفاده از سوتین ماموپلاستی

یکی از موضوعات مهمی که نقشی موثر در نتایج قابل قبول و ایده آل در زمینه جراحی ماموپلاستی دارد، انتخاب یک سوتین با کیفیت و مخصوص پس از عمل است. چنانچه سوتین ماموپلاستی از کیفیت کافی برخوردار نباشد، موجب وارد شدن آسیب‌های شدیدی به فرد می‌گردد. اگر این سوتین بیش از حد لازم سفت باشد، باعث اختلال در امر خونرسانی به سینه خواهد شد. در این شرایط روند بهبودی فرد، با اختلال مواجه می‌شود. علاوه بر این، در بدن فرد، عارضه لک و یا تغییر رنگ اطراف سینه رخ خواهد داد. همچنین در صورت عدم استفاده فرد از این سوتین‌های مخصوص عوارض ماموپلاستی اجتناب ناپذیر خواهد بود :

  • ایجاد تورم، التهاب و درد
  • باز شدن زخم
  • کاهش سرعت بهبودی
  • ایجاد اسکار و زخم‌های بزرگ
  • جذب نشدن پوست اضافی پس از جراحی

نتایج ایده آل جراحی سینه با سوتین ماموپلاستی

سوتین‌های مخصوص پس از جراحی ماموپلاستی، ضمانت می‌کند که وزن سینه‌های شما به طور صحیح پشتیبانی شده و به حفظ فرم ایده آل سینه در روند بهبودی کمک می‌نماید. این سوتین‌ها، علاوه بر کنترل درد و تورم، می‌توانند پانسمان را در جای خود نگه دارند. این سوتین‌ها را اغلب از پارچه‌های نرم فشرده، می سازند ، که این قدرت را دارند تا از سینه‌ها حمایت کرده و شکلی زیبا و فرمی مطلوب را در آن‌ها ایجاد کنند. به این دلایل استفاده از این سوتین‌ها پس از عمل جراحی ماموپلاستی، امری ضروری محسوب می‌شود.

*~ سوالات متداول درباره سوتین ماموپلاستی ~*

قیمت یک سوتین ماموپلاستی مناسب چقدر است؟

برای قیمت این سوتین‌ها نمی‌توان مبلغ دقیقی را مشخص کرد، زیرا این قیمت با توجه به برند، جنس، کیفیت و نوع سوتین‌ها متفاوت است. مثلا برخی از سوتین‌ها، دارای الیاف آنتی باکتریال و ضد تعریق هستند و کیفیت بالاتر و در نتیجه قیمت بیشتری دارد.

علت عدم استفاده از سوتین‌های فنردار در دوران نقاهت چیست؟

در جراحی ماموپلاستی، جراح در زیر سینه فرد، برش‌هایی میزند که این برش ها بعد از بهبودی کامل در زیر سوتین و مایو قرار میگیرند و در معرض دید نیستند. جهت جلوگیری از آسیب به این برش‌ها، نباید تا زمانی که کامل بهبود نیافته، از سوتین‌های فنردار استفاده نمایید.

در میان سوتین‌های ماموپلاستی بند دار یا بدون بند، کدام یک بهتر است؟

توصیه می‌شود تا از سوتین ماموپلاستی بند دار استفاده کنید. زیرا با وجود بندهای قابل تنظیم آن، فرد می‌تواند در طی دوران نقاهت آن را براساس وضعیت خود تنظیم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط