عوارض عمل کوچک کردن شکم - دکتر بتول طاهری

عوارض عمل کوچک کردن شکم یا ابدومینوپلاستی

عوارض عمل کوچک کردن شکم از جمله نگرانی ها و دغدغه های افرادی است که قصد انجام این جراحی را دارند. ابدومینوپلاستی که به نام تامی تاک نیز شناخته می شود جراحی زیبایی شکم است که طی آن چربی و پوست اضافی شکم حذف شده و فرم آن اصلاح می شود، این روش می تواند راه حلی برای درمان مشکل افتادگی و شل شدن شکم باشد، البته باید توجه داشت که هر جراحی زیبایی ممکن است با برخی عوارض احتمالی نیز همراه باشد، از این رو در این مقاله قصد داریم به بررسی بیشتر عوارض ابدومینوپلاستی بپردازیم و در ادامه به روش های پیشگیری از این مشکلات نیز اشاره خواهیم کرد.

نکاتی که قبل از ابدومینوپلاستی باید بدانید

برای کسب نتیجه مطلوب و کاهش عوارض عمل کوچک کردن شکم، می بایست به نکاتی قبل از انجام آن توجه داشته باشید، انتخاب یک پزشک جراح ماهر اولین گام در این مسیر است، در جلسه مشاوره پرونده پزشکی به دقت ارزیابی می گردد، باید توجه کنید که بیماری های احتمالی، داروهایی که استفاده می کنید، همچنین اگر قبلا جراحی خاصی انجام داده اید باید ذکر کنید.

قبل از جراحی نباید از سیگار و الکل استفاده نمایید چون ممکن است در روند جراحی و بهبودی اختلال ایجاد کند. علاوه بر این توصیه می شود داروهای ضد التهاب و رقیق کننده خون مانند آسپرین و همچنین مکمل های گیاهی را قطع کنید. از دیگر نکات قبل از این جراحی دقت به ثبات وزن است.

عوارض جسمی ابدومینوپلاستی یا عمل کوچک کردن شکم

از جمله عوارض عمل کوچک کردن شکم می توان به سروما یا همان تجمع مایع در زیر پوست اشاره کرد. که سروما معمولا از لوله هایی برای تخلیه آن بعد از جراحی استفاده می شود، علاوه بر این احتمال بروز آسیب بافتی یا نکروزدر صورت عدم مهارت پزشک و مصرف سیگار و دخانیات وجود دارد. از دیگر عوارض ابدومینوپلاستی می توان به درد مداوم، بروز خونریزی و عفونت، تغییرات در رنگ پوست اشاره کرد. از دست دادن بافت پوست، برجای ماندن اسکار جراحی، عدم تقارن شکم و تورم هم جزو عوارض عمل است.

عوارض روانی و اجتماعی ابدومینوپلاستی

اگر جراحی کوچک کردن شکم به درستی انجام شود نقش موثری در افزایش اعتماد به نفس و کیفیت روابط اجتماعی افراد خواهد داشت. باید توجه داشت در برخی از افراد شاهد مشخص بودن  اسکارهای جراحی هستیم که می تواند از نظر روحی و روانی برای آن ها مشکل ساز شود. در صورت عدم استفاده از تکنیک مناسب جراحی و عدم مهارت کافی جراح و مهم تر از آنها عدم مراقبت کافی از محل عمل توسط بیمار و همچنین داشتن سابقه بدزخمی و استعداد ایجاد اسکار برجسته , این عارضه رخ خواهد داد .

از طرفی ممکن است نتیجه مطلوب از نظر زیبایی شناختی و انتظاراتی که فرد مد نظر داشته است حاصل نگردد. در این شرایط نیز می توان شاهد عوارض روانی ابدومینوپلاستی باشیم.

دیگر عوارض شایع عمل کوچک کردن شکم

در ادامه عوارض عمل کوچک کردن شکم می توان به طولانی شدن دوره نقاهت و بهبودی زخم اشاره کرد که سبب بازگشت دیرتر افراد به روند عادی زندگی می گردد. در گروهی از افراد نیز امکان بروز عوارض مربوط به بیهوشی عمومی وجود دارد. از دیگر عوارض ابدومینوپلاستی تشکیل لخته خون در رگها و آمبولی میباشد که البته به ندرت رخ می دهد. باز شدن زخم نیز ممکن است در اثرعدم مراقبت و عفونت رخ دهد.

در صورت عدم کسب نتیجه مطلوب ممکن است نیاز به جراحی های ترمیمی نیز باشد که خود می تواند مشکلات ثانویه دیگری را به همراه داشته باشد. از این رو می بایست تا جایی ممکن است از وقوع این عوارض در عمل کوچک کردن شکم پیشگیری نمود.

پیشگیری و درمان عوارض ابدومینوپلاستی

روش های پیشگیری و درمان عوارض احتمالی ابدومینوپلاستی

رعایت دقیق نکات مراقبتی قبل و بعد از جراحی می تواند نقش موثری در پیشگیری از عوارض ابدومینوپلاستی داشته باشد. علاوه بر این پزشک جراح نیز می بایست در انتخاب کاندید مناسب این عمل دقت کافی را داشته باشد و مشاوره دقیق را ارائه دهد. داشتن سبک زندگی سالم و برنامه غذایی مفید هم می تواند در پایداری نتایج و کاهش عوارض عمل کوچک کردن شکم موثر باشد.

برای درمان و کاهش اسکار باقی مانده از جراحی می توان از کرم های ترمیمی طبق مشورت با پزشک استفاده نمود. لیزر، تزریق کورتون و یا جراحی اسکار نیز می تواند برای بهبود اسکار به کار رود. همچنین در برخی موارد ممکن است عمل مینی ابدومینوپلاستی پیشنهاد شده و یا فرد قصد انجام آن را داشته باشد. در این موارد نیز رعایت نکات مراقبتی زیر نطر پزشک متخصص الزامی است.

لزوم مراجعه به جراح ماهر و باتجربه

بدون شک انتخاب جراح ماهر و با تجربه در کاهش و پیشگیری از بروز عوارض ابدومینوپلاستی بسیار نقش دارد. از این رو توصیه می شود در ابتدای این مسیر دقت کافی را داشته باشید. مهارت جراح و تجهیزات مرکز جراحی را مورد ارزیابی قرار دهید. جراح باید در زمینه جراحی زیبایی شکم تجربه کافی داشته باشد و به انواع تکنیک ها و روش های ابدومینوپلاستی مسلط باشد

در نهایت…

طبق نکاتی که در این مقاله آموختیم جراحی ابدومینوپلاستی نیز مانند سایر جراحی های زیبایی ممکن است شامل برخی عوارض باشد. از عوارض عمل کوچک کردن شکم می توان به احتمال بروز عفونت، خونریزی، درد مداوم، سروما، تورم، عدم تقارن، اسکار جراحی و غیره اشاره کرد. همچنین با  رعایت نکات توصیه شده توسط پزشک و انتخاب مرکز مجهز و جراح ماهر می توان تا حدود زیادی از بروز عوارض ابدومینوپلاستی پیشگیری نمود.

*~ سوالات متداول عوارض عمل ابدومینوپلاستی ~*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط