جراحی هموروئید و لیزر

جراحی هموروئید با لیزر در کمتر از 20 دقیقه

هموروئید از جمله مشکلات و بیماری های دردناکی است که بسیاری از آن شکایت دارند، مخصوصاً زمانی که تحت درمان جراحی سنتی قرار می‌گیرند. اما با پیشرفت علم، درمان آن با استفاده از پرتوهای لیزر ممکن شده است تا درد کمتر و درمان ایمن‌تری داشته باشید . جراحی همورئید با لیزر یکی از فناوری های مدرن است که در رهایی از مشکل بواسیر بدون عوارض جدی به کار گرفته می شود. ما در این مقاله به بررسی بیشتر عمل هموروئید با لیزر خواهیم پرداخت.

درمان هموروئید با لیزر ممکن است؟

هموروئید وریدهای بزرگ شده در مقعد هستند که به صورت توده های گوشتی غیرطبیعی ظاهر می شوند. این بیماری می تواند یکی از سه علامت رایج از جمله درد، خونریزی و یا بیرون زدگی را ایجاد کند. شاید در مورد انواع مختلف روش های درمانی شنیده باشید که می توان از آنها برای درمان هموروئید استفاده کرد. اما، لیزر یکی ازموثرترین روش های درمانی است.

این فناوری از سال 2009 میلادی برای درمان بیماری هموروئید در کنار جراحی های سنتی استفاده میشود. در این روش، پزشک پرتوهای لیزر را به سمت عروق خونی تغذیه کننده هموروئید هدایت می کند تا آنها را تخریب و از بین ببرد، بنابراین اندازه هموروئید به تدریج کاهش می یابد تا زمانی که خود به خود ناپدید شود. همچنین، از نوع دیگر لیزر (لیزر co2) برای بریدن و برداشتن زائده های پوستی ناشی از هموروئید استفاده می شود.

درمان بیماری های مقعدی با لیزر

شاید بتوان گفت بهترین روش درمانی هموروئید یا بواسیر، جراحی هموروئید با لیزر است. همان طور که اشاره شد، این تکنیک از جمله روش های درمان هموروئید است که توسط متخصص هموروئيد به کار گرفته می شود. اما علاوه بر بواسیر، مشکلات و بیماری های مقعدی دیگری با این روش قابل درمان هستند که عبارتند:

 • انواع هموروئید های داخلی درجه 1 تا 4
 • هموروئید خارجی
 • هموروئید ترومبوزه
 • ضایعات پوستی آویزان دور مقعد یا اسگین تگ (skin tag)
 • شقاق مقعدی (فیشر)
 • فیستول
 • زگیل تناسلی
لیزر بواسیر

✍️ بیشتر بدانید: عوارض عدم درمان بواسیر هموروئید

جراحی هموروئيد با لیزر مناسب چه کسانی است؟

جراحی هموروئید با لیزر بعد از بررسی کامل وضعیت بیمار و شدت بیماری توسط جراح متخصص عمومی پیشنهاد می‌شود. به طور کلی این روش درمانی معمولا برای موارد زیر توصیه می‌شود:

↲ بواسیر درجه 1 و 2

بواسیر درجه 1 و 2 به معنای بواسیری هستند که هنوز به طور قابل توجهی بزرگ نشده‌اند و علائم بیماری نسبتاً سبکی دارند. جراحی هموروئید با لیزر می‌تواند برای این نوع بواسیر بسیار موثر باشد.

↲ نیاز به روش کم تهاجمی درمان

افرادی که ترجیح می‌دهند روش کم تهاجمی را برای درمان بواسیر خود انتخاب کنند، می‌توانند از جراحی هموروئید با لیزر بهره ببرند. این روش دارای برش‌های کوچکتر و آسیب کمتر به بافت‌های اطراف است.

↲ عدم استقرار بواسیر بزرگ

بواسیر بزرگ و استقرار ژرفی که نیاز به روش‌های جراحی بزرگتر مانند هموروئیدکتومی دارند، ممکن است برای جراحی هموروئید با لیزر مناسب نباشند. جراحی با لیزر معمولاً برای بواسیر کوچکتر و بافت‌های ناسالم کمتر توصیه می‌شود.

↲ عدم وجود عوارض جدی

افرادی که به طور کلی وضعیت سلامتی خوبی دارند و عارضه‌های جدی دیگری مانند عفونت یا تشکیل خون درونی ندارند، می‌توانند از جراحی هموروئید با لیزر استفاده کنند.

مزایای لیزر بواسیر یا هموروئید

بدون شک یکی از مهمترین مزیت های جراحی لیزر، درد و عوارض کمتر نسبت به جراحی های سنتی است. از آنجایی که در این روش آسیب به بافت طبیعی ناحیه مقعد و اسفنکتر دور مقعد به حداقل می رسد، عملکرد مقعد حفظ خواهد شد. به طور کلی، مهمترین مزیت جراحی هموروئید با لیزر در مقایسه با جراحی های سنتی به شرح زیر است:

 • عمل سرپایی و بدون نیاز به بستری طولانی مدت
 • استفاده از بیحسی موضعی در اکثر عمل ها با لیزر
 • کاهش درد و ناراحتی عمل لیزری به نسبت جراحی های سنتی
 • التیام سریعتر ناحیه عمل شده
 • کوتاهتر شدن دوران نقاهت عمل هموروئید و بازگشت سریع تر به فعالیت های روزمره
 • حفظ عملکرد طبیعی مقعد از جمله دفع گاز و مدفوع

✍️ بیشتر بخوانید: بهترین درمان خانگی بواسیر یا هموروئید

جراحی هموروئید با لیزر چه زمانی انجام می شود؟

انواع بیماری های مقعدی از جمله هموروئید در مراحل اولیه  نیازی به جراحی ندارد و با دارو بهبود می یابد. به طور کلی، در موارد زیر انجام جراحی هموروئید با لیزر توصیه می شود:

 • هموروئید داخلی مرحله 1 و 2 همراه با خونریزی
 • هموروئید داخلی مرحله 3 همراه با احساس پری و فشار در ناحیه یا خونریزی
 • هموروئید داخلی مرحله 4 همراه با بیرون زدگی و خونریزی مکرر و دائم

علاوه بر هموروئید، بیمارانی که مبتلا به فیشر شقاق همراه با علائم درد، سوزش شدید و خونریزی مکرر هستند نیز نیاز به جراحی با لیزر دارند.

درمان بواسیر با لیزر

روند و مراحل انجام جراحی هموروئید با لیزر

به طورکلی لیزر هموروئید باتوجه به درجه و شدت بیماری به وسیله دو دستگاه لیزر دایود و لیزر co2 انجام می شود. در هموروئیدهای درجه 1 و 2 همراه با خونریزی به کمک لیزر دایود، رگ های داخل هموروئید را می سوزانند تا خونرسانی به هموروئید متوقف شود. البته در این شرایط می توان از دستگاه فوتوکواگولیشن IRC در چند نوبت برای از بین بردن رگ های همورئید استفاده کرد. در هموروئید درجه 3 نیز، لیزر دایود به منظور سوزاندن رگ های خونی و کوچک شدن هموروئید استفاده می شود.
از لیزر co2 برای درمان هموروئیدهایی مانند هموروئید خارجی و هموروئید ترومبوزه استفاده می شود که نیاز به برش و برداشتن زائده دارند . در این روش به کمک لیزر co2 زائده پوستی شقاق مقعدی برداشته و به منظور تسریع در روند بهبودی،  کف زخم شقاق با لیزر سوزانده می شود.

جراحی هموروئید با لیزر چقدر طول می کشد؟

این جراحی بر اساس شدت و مرحله بیماری با روش بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی یا موضعی انجام می شود.به طورکلی، این جراحی در کمتر از 20 دقیقه انجام می شود. در مواردی که بیهوشی بیمار برطرف شد، از بیمارستان مرخص می شود. از آنجایی که برخی از جراحی ها با بیهوشی انجام نمی شود، نیازی به بستری شدن بیمار در بیمارستان نیست.

✍️ بیشتر بخوانید: لیزر هموروئید در مطب سرپایی

دوره بهبودی جراحی هموروئید با لیزر

زمانی که بیمار با لیزر جراحی می شود، زمان بهبودی کمتر از 1 تا دو روز است. در بیشتر موارد، بیماران در همان روز جراحی از بیمارستان مرخص می شوند. همچنین برای مدت یک الی 2 هفته بعد از جراحی احساس ناراحتی و درد طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

عوارض لیزر بواسیر

از آنجایی که لیزر هموروئيد با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، بیماران به ندرت از عوارض بعد از عمل رنج می برند. البته تورم در ناحیه عمل و لبه های زخم وجود دارد که معمولا پس از گذشت چند هفته از بین می رود. همچنین احتمال بروز عفونت و انتقال بیماری هایی مانند ایدز و هپاتیت بسیار پایین یا وجود ندارد. با این حال، ممکن است برای جلوگیری از عفونت مصرف مقداری آنتی بیوتیک توصیه شود و اگر شدت عوارض بیشتر شد نیاز به درمان بیشتر باشد. عوارض احتمالی زیر ممکن است بعد از لیزر بواسیر فرد را درگیر خود کند:

↲ درد و سوزش

بعد از عمل لیزر، ممکن است درد و سوزش در ناحیه درمان شده حاصل شود. این علائم معمولاً به طور طبیعی در عرض چند روز بهبود می‌یابند و می‌توان با مصرف مسکن‌های دستور داده شده توسط پزشک، آن‌ها را کاهش داد.

↲ خونریزی

خونریزی معمولاً یک عارضه موقت پس از عمل لیزر بواسیر است. اگر خونریزی شدید و طولانی مدتی داشته باشید، باید به پزشک خود اطلاع دهید.

↲ عفونت

احتمال وجود عفونت در محل عمل وجود دارد. در صورتی که علائم عفونت مانند درد شدید، تورم، قرمزی یا ترشحات غیرعادی را تجربه کنید، به پزشک خود مراجعه کنید.

↲ تشکیل خون‌مردگی درونی

در برخی موارد، لیزر ممکن است باعث تشکیل خون درونی در ناحیه درمان شده شود. در صورت تشخیص خون درونی، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

↲ درد یا تغییر در حواس

بعضی از افراد ممکن است درد بعد از لیزر هموروئید، ناراحتی و حساسیت زیاد در ناحیه درمان شده یا اطراف را تجربه کنند.

آیا بواسیر بعد از لیزر هموروئيد برمیگردد؟

با اینکه خطر بازگشت هموروئید بعد از هموروئیدوپلاستی لیزری وجود دارد و نمیتوان صد درصد جواب منفی به این سوال داد اما این روش می‌تواند تسکین طولانی‌مدت برای بیمار ایجاد کند و عوامل متعددی بر خطر عود هموروئید یا بواسیر بعد از لیزر تاثیرگذار هستند.

علائم عود کردن هموروئید بعد از لیزر

با اینکه جراحی هموروئید با لیزر روشی مطمئن و قطعی برای درمان بواسیر است اما ممکن است در برخی موارد بهبود کامل حاصل نشود و علائم هموروئید بعد از لیزردرمانی مجددا ظاهر شوند که به این وضعیت عود هموروئید یا عود بواسیر می‌گویند. علائم عود کردن احتمالی هموروئید شامل موارد زیر خواهد بود:

1- خونریزی

اگر پس از عمل لیزر بهبودی کوتاه مدت داشته و سپس خونریزی مجدد رخ داده باشد، این ممکن است نشانه عود هموروئید باشد.

2- تورم و التهاب

اگر ناحیه درمان شده مجدداً تورم و التهاب یا درد نشان دهد، احتمالاً هموروئید بازگشت کرده است.

3- احساس گره و توده

اگر احساس مجدد گره‌ها و توده‌ها در ناحیه بواسیر را داشته باشید، ممکن است علامتی از عود بواسیر باشد.

4- احساس سوزش و خارش

اگر سوزش و خارش مجدد در ناحیه درمان شده را تجربه کنید، ممکن است هموروئید دوباره ظاهر شده باشد.

الزامات بعد از جراحی لیزر هموروئید

بیمار پس از جراحی لیزر هموروئید باید اقدامات زیر را در روند برنامه درمانی خود قرار دهید و در تمام مدت پزشک را از وضعیت خود آگاه کنید:

 • روند دفع ممکن است تا حدودی دردناک باشد، بنابراین بهتر است بیمار پس از دفع، ناحیه را به خوبی با آب تمیز کند تا از آلودگی زخم جلوگیری شود.
 • بیمار بین 3 تا 5 روز می تواند به کار و فعالیت های روزمره خود بر گردد.
 • از بلند کردن اجسام سنگین و ورزش خودداری کنید.
 • برای کاهش درد می توانید حدود دو هفته در آب گرم بنشیند.
 • از پوشیدن لباس های تنگ، به ویژه لباس زیر چسبان و پلاستیکی اجتناب کنید.
 • داروهای تجویزی شامل آنتی بیوتیک, مسکن, ژل لیدوکایین و شربت ملین یا پودر پسیلیوم را به طور منظم مصرف کنید.
 • برای جلوگیری از یبوست و دفع راحت تر مدفوع خوردن غذاهای غنی از فیبر و نوشیدن آب به طور متوسط 5 تا 8 لیوان در روز توصیه می شود.

تجربیات و نظرات مردم راجب لیزر بواسیر

تجربیات و نظرات مردم درباره لیزر بواسیر یا هموروئید براساس تجربیات فردی بیمار بوده و از آنجایی که وضعیت جسمانی، روانی و شدت بیماری برای هر فرد متفاوت است، طبیعی است که تجربیات و نظرات افراد نیز در این حوزه متنوع باشد. در ادامه این مقاله از سایت دکتر بتول طاهری چندی از تجربیات و نظرات مردم راجع به لیزر بواسیر را برایتان عنوان خواهیم کرد:

 1. برخی افراد از تجربه‌ی موفق با جراحی لیزر بواسیر خبر می‌دهند و ادعا می‌کنند که علائم بواسیر آنها به طور قابل توجهی کاهش یافته است. آنها معمولا از کاهش خونریزی، التهاب، و درد پس از جراحی خبر می‌دهند.
 2. برخی دیگر اظهار داشتند که پس از جراحی با لیزر بواسیر، زمان بازگشت به فعالیت‌های روزمره و کار بهبود یافته است که این به معنی کاهش زمان زندگی روزمره متاثر از بواسیر است.
 3. افرادی که از جراحی لیزر بواسیر استفاده کرده‌اند، معمولا از مزایای روش کم تهاجمی آن خبر می‌دهند. مزایایی مانند برش‌های کوچکتر، خونریزی کمتر، زمان بازگشت سریع‌تر، و درد کمتر پس از عمل از مهمترین این موارد است.
 4. برخی از افراد اشاره می‌کنند که ریکاوری پس از جراحی لیزر هموروئید سریعتر است و آسیب به بافت‌های اطراف کمتر است، به طوری که ممکن است زمان بستری در بیمارستان و نیاز به مراقبت بعد از جراحی هموروئید با لیزر کاهش یابد.
 5. برخی دیگر می‌گویند که پس از جراحی لیزر بواسیر، بهبود طولانی مدت در علائم بواسیر خود را تجربه کرده‌اند. آنها ممکن است به تجدیدنظر در رژیم غذایی و سبک زندگی خود و همچنین استفاده از داروهای تسکین دهنده درد نیز اشاره کنند.
 6. در برخی موارد، افراد پس از جراحی لیزر بواسیر، علائم عود هموروئید را تجربه کردند. آنها از تجدید خونریزی، تورم یا درد مجدد در ناحیه بواسیر خبر دادند. که این ممکن است به دلیل عوامل شخصی مربوط به هر فرد باشد و در نیاز ممکن است روش‌های درمانی دیگر موردنیاز باشد.
 7. در برخی موارد دیگر نیز افراد نیاز به تکرار جراحی لیزر بواسیر داشته و برای رسیدن به نتایج مطلوب، باید عمل را بیش از یک بار تکرار کنند.

هزینه جراحی هموروئید با لیزر 1403

هزینه لیزر هموروئید در افراد مختلف متفاوت است و به عوامل متعددی بستگی دارد. به طور کلی، هزینه عمل همورئید بر اساس نوع لیزر، نوع و شدت بیماری، محل جراحی (کلینیک یا بیمارستان) و هزینه های جانبی مانند دارو تعیین می شود. به عنوان مثال هزینه جراحی در بیمارستان با بیهوشی عمومی به مراتب بیشتر از جراحی های سرپایی در مطب با بیحسی موضعی است.

در نهایت توجه داشته باشید…

جراحی هموروئید با لیزر یکی از موثرترین روش های درمانی است که در مقایسه یا جراحی های سنتی مزایای بیشماری دارد. فناوری لیزرها به گونه ای است که یا باعث ایجاد زخم نشده و یا زخم کم عمقی ایجاد میکند و درد کمتری پس از عمل دارد. در نتیجه مدت نقاهت و بهبودی سریعتر است و بیمار می تواند پس از مدت زمان کوتاهی به فعالیت های روزانه خود باز گردد. توجه داشته باشید که درمان بیماری های مقعد با لیزر نیاز به تبحر و تخصص بالایی دارد، لذا برای دستیابی به بهترین نتیجه به پزشک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید. دکتر بتول طاهری با پانزده سال تجربه درمان هموروئید با لیزر بعنوان متخصص هموروئید خانم غرب تهران فعالیت میکنند . اکثر لیزر هموروئید در مطب انجام میشود .جهت مشاوره با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط