جراحی هموروئید و لیزر

جراحی هموروئید با لیزر

هموروئید از جمله مشکلات و بیماری های دردناکی است که بسیاری از آن شکایت دارند، مخصوصاً زمانی که تحت درمان جراحی قرار می‌گیرند. اما با پیشرفت علمی، درمان آن با استفاده از پرتوهای لیزر ممکن شده است تا درد کمتر و درمان ایمن‌تری داشته باشید . جراحی همورئید با لیزر یکی از فناوری های مدرن است که در رهایی از مشکل بواسیر بدون عوارض جدی به کار گرفته می شود. ما در این مقاله به بررسی بیشتر عمل هموروئید با لیزر خواهیم پرداخت.

درمان بیماری های مقعدی با لیزر

شاید بتوان گفت بهترین روش درمانی هموروئید یا بواسیر، جراحی هموروئید با لیزر است. همان طور که اشاره شد، این تکنیک از جمله روش های درمان هموروئید است که توسط متخصص هموروئيد به کار گرفته می شود. اما علاوه بر بواسیر، مشکلات و بیماری های مقعدی دیگری با این روش قابل درمان هستند که عبارتند:

 • انواع هموروئید های داخلی درجه 1 تا 4
 • هموروئید خارجی
 • هموروئید ترومبوزه
 • ضایعات پوستی آویزان دور مقعد یا اسگین تگ (skin tag)
 • شقاق مقعدی (فیشر)
 • فیستول
 • زگیل تناسلی
لیزر بواسیر

درمان هموروئید با لیزر

هموروئید وریدهای بزرگ شده در مقعد هستند که به صورت توده های گوشتی غیرطبیعی ظاهر می شوند. این بیماری می تواند یکی از سه علامت رایج از جمله درد، خونریزی و یا بیرون زدگی را ایجاد کند. شاید در مورد انواع مختلف روش های درمانی شنیده باشید که می توان از آنها برای درمان هموروئید استفاده کرد. اما، لیزر یکی ازموثرترین روش های درمانی است.

این فناوری از سال 2009 میلادی برای درمان بیماری هموروئید در کنار جراحی های سنتی استفاده میشود. در این روش، پزشک پرتوهای لیزر را به سمت عروق خونی تغذیه کننده هموروئید هدایت می کند تا آنها را تخریب و از بین ببرد، بنابراین اندازه هموروئید به تدریج کاهش می یابد تا زمانی که خود به خود ناپدید شود. همچنین، از نوع دیگر لیزر (لیزر co2) برای بریدن و برداشتن زائده های پوستی ناشی از هموروئید استفاده می شود.

✍️ بیشتر بدانید: عوارض عدم درمان بواسیر هموروئید

مزایای لیزر هموروئید

بدون شک یکی از مهمترین مزیت های جراحی لیزر، درد و عوارض کمتر نسبت به جراحی های سنتی است. از آنجایی که در این روش آسیب به بافت طبیعی ناحیه مقعد و اسفنکتر دور مقعد به حداقل می رسد، عملکرد مقعد حفظ خواهد شد. به طور کلی، مهمترین مزیت جراحی هموروئید با لیزر در مقایسه با جراحی های سنتی به شرح زیر است:

 • عمل سرپایی و بدون نیاز به بستری طولانی مدت
 • استفاده از بیحسی موضعی در اکثر عمل ها با لیزر
 • کاهش درد و ناراحتی عمل لیزری به نسبت جراحی های سنتی
 • التیام سریعتر ناحیه عمل شده
 • کوتاهتر شدن دوران نقاهت و بازگشت سریع تر به فعالیت های روزمره
 • حفظ عملکرد طبیعی مقعد از جمله دفع گاز و مدفوع

جراحی هموروئید با لیزر چه زمانی انجام می شود؟

انواع بیماری های مقعدی از جمله هموروئید در مراحل اولیه  نیازی به جراحی ندارد و با دارو بهبود می یابد. به طور کلی، در موارد زیر انجام جراحی هموروئید با لیزر توصیه می شود:

 • هموروئید داخلی مرحله 1 و 2 همراه با خونریزی
 • هموروئید داخلی مرحله 3 همراه با احساس پری و فشار در ناحیه یا خونریزی
 • هموروئید داخلی مرحله 4 همراه با بیرون زدگی و خونریزی مکرر و دائم

علاوه بر هموروئید، بیمارانی که مبتلا به فیشر شقاق همراه با علائم درد، سوزش شدید و خونریزی مکرر هستند نیز نیاز به جراحی با لیزر دارند.

درمان بواسیر با لیزر

جراحی هموروئید با لیزر چگونه انجام میشود؟

به طورکلی لیزر هموروئید باتوجه به درجه و شدت بیماری به وسیله دو دستگاه لیزر دایود و لیزر co2 انجام می شود. در هموروئیدهای درجه 1 و 2 همراه با خونریزی به کمک لیزر دایود، رگ های داخل هموروئید را می سوزانند تا خونرسانی به هموروئید متوقف شود. البته در این شرایط می توان از دستگاه فوتوکواگولیشن IRC در چند نوبت برای از بین بردن رگ های همورئید استفاده کرد. در هموروئید درجه 3 نیز، لیزر دایود به منظور سوزاندن رگ های خونی و کوچک شدن هموروئید استفاده می شود.

از لیزر co2 برای درمان هموروئیدهایی مانند هموروئید خارجی و هموروئید ترومبوزه استفاده می شود که نیاز به برش و برداشتن زائده دارند . در این روش به کمک لیزر co2 زائده پوستی شقاق مقعدی برداشته و به منظور تسریع در روند بهبودی،  کف زخم شقاق با لیزر سوزانده می شود.

جراحی هموروئید با لیزر چقدر طول می کشد؟

این جراحی بر اساس شدت و مرحله بیماری با روش بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی یا موضعی انجام می شود.به طورکلی، این جراحی در کمتر از 20 دقیقه انجام می شود. در مواردی که بیهوشی بیمار برطرف شد، از بیمارستان مرخص می شود. از آنجایی که برخی از جراحی ها با بیهوشی انجام نمی شود، نیازی به بستری شدن بیمار در بیمارستان نیست.

دوره نقاهت جراحی هموروئید با لیزر

زمانی که بیمار با لیزر جراحی می شود، زمان بهبودی کمتر از یک تا دو روز است. در بیشتر موارد، بیماران در همان روز جراحی از بیمارستان مرخص می شوند. همچنین برای مدت ۱ الی ۲ روز بعد از جراحی احساس ناراحتی و درد طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

آیا جراحی هموروئید با لیزر عوارض دارد؟

بیمار به ندرت از عوارض بعد از عمل رنج می برد، زیرا معمولاً بیحسی موضعی است. البته تورم در ناحیه عمل و لبه های زخم وجود دارد که معمولا پس از گذشت چند هفته از بین می رود. همچنین احتمال بروز عفونت و انتقال بیماری هایی مانند ایدز و هپاتیت بسیار پایین یا وجود ندارد. با این حال، ممکن است برای جلوگیری از عفونت مصرف مقداری آنتی بیوتیک تجویز شود.

آیا بواسیر بعد از درمان با لیزر برمیگردد؟

با اینکه خطر بازگشت هموروئید بعد از هموروئیدوپلاستی لیزری وجود دارد و نمیتوان صد درصد جواب منفی به این سوال داد اما این روش می‌تواند تسکین طولانی‌مدت برای بیمار ایجاد کند و عوامل متعددی بر خطر عود هموروئید یا بواسیر بعد از لیزر تاثیرگذار هستند.

مراقبت های بعد از جراحی لیزر هموروئید

بیمار پس از جراحی لیزر هموروئید باید اقدامات زیر را در نظر بگیرد:

 • روند دفع ممکن است تا حدودی دردناک باشد، بنابراین بهتر است بیمار پس از دفع، ناحیه را به خوبی با آب تمیز کند تا از آلودگی زخم جلوگیری شود.
 • بیمار بین 3 تا 5 روز می تواند به کار و فعالیت های روزمره خود بر گردد.
 • از بلند کردن اجسام سنگین و ورزش خودداری کنید.
 • برای کاهش درد می توانید حدود دو هفته در آب گرم بنشیند.
 • از پوشیدن لباس های تنگ، به ویژه لباس زیر چسبان و پلاستیکی اجتناب کنید.
 • داروهای تجویزی شامل آنتی بیوتیک, مسکن, ژل لیدوکایین و شربت ملین یا پودر پسیلیوم را به طور منظم مصرف کنید.
 • برای جلوگیری از یبوست و دفع راحت تر مدفوع خوردن غذاهای غنی از فیبر و نوشیدن آب به طور متوسط 5 تا 8 لیوان در روز توصیه می شود.

هزینه جراحی هموروئید با لیزر

هزینه لیزر هموروئید در افراد مختلف متفاوت است و به عوامل متعددی بستگی دارد. به طور کلی، هزینه عمل همورئید بر اساس نوع لیزر، نوع و شدت بیماری، محل جراحی (کلینیک یا بیمارستان) و هزینه های جانبی مانند دارو تعیین می شود. به عنوان مثال هزینه جراحی در بیمارستان با بیهوشی عمومی به مراتب بیشتر از جراحی های سرپایی در مطب با بیحسی موضعی است.

در نهایت توجه داشته باشید…

جراحی هموروئید با لیزر یکی از موثرترین روش های درمانی است که در مقایسه یا جراحی های سنتی مزایای بیشماری دارد. فناوری لیزرها به گونه ای است که یا باعث ایجاد زخم نشده و یا زخم کم عمقی ایجاد میکند و درد کمتری پس از عمل دارد. در نتیجه مدت نقاهت و بهبودی سریعتر است و بیمار می تواند پس از مدت زمان کوتاهی به فعالیت های روزانه خود باز گردد. توجه داشته باشید که درمان بیماری های مقعد با لیزر نیاز به تبحر و تخصص بالایی دارد، لذا برای دستیابی به بهترین نتیجه به پزشک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید. دکتر بتول طاهری با پانزده سال تجربه درمان هموروئید با لیزر بعنوان متخصص هموروئید خانم غرب تهران فعالیت میکنند جهت مشاوره با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط