ابدومینوپلاستی

جراحی کوچک کردن شکم

از ظاهر نامناسب و شکم چاق و افتاده خسته شده اید؟ آیا به دنبال راه حلی برای خلاص شدن از شر آنها هستید؟ اگر پاسخ این سوالات مثبت است، بهتر است با یکی از موثرترین روش های جراحی پلاستیک برای به دست آوردن اندامی زیبا به نام جراحی کوچک کردن شکم یا ابدومینوپلاستی آشنا شوید. بدون شک ابدومینوپلاستی بهترین و کم عارضه ترین راه از بین بردن بزرگی و افتادگی ناحیه شکم است. در این روش نه تنها چربی و پوست های اضافی شکم برداشته می شود،بلکه ماهیچه های شکم تقویت شده و سفت می شوند. به منظور آشنایی بیشتر با جراحی کوچک کردن شکم یا ابدومینوپلاستی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

جراحی کوچک کردن شکم

جراحی کوچک کردن شکم چیست؟

جراحی کوچک کردن شکم که با نام ابدومینوپلاستی (abdominoplasty) یا تامی تاک (tummy tuck) نیز شناخته می شود، نوعی عمل زیبایی است. این عمل با هدف کوچک کردن و بهبود ظاهر شکم انجام می شود. در این عمل زیبایی ، چربی و پوست اضافی در ناحیه شکم و پهلو برداشته می شود. همچنین، جدار شکم دوخته و ترمیم میشود تا شکمی سفت و تخت با ظاهری زیبا داشته باشید.

مراحل انجام جراحی کوچک کردن شکم (ابدومینوپلاستی)

به طورکلی، جراحی کوچک کردن شکم به شکل کامل یا محدود یعنی مینی ابدومینوپلاستی انجام می شود. علاوه بر این ممکن است در این جراحی از لیپوساکشن یا همان خارج کردن چربی زیر پوستی هم استفاده شود. توجه داشته باشید که در روش لیپوساکشن فقط چربی ها خارج می شوند، لذا در برخی از جراحی های کوچک کردن شکم ممکن است از ترکیب این دو روش استفاده شود.

مراحل جراحی ابدومینوپلاستی به شرح زیر است:

 1. بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد.
 2. برشی در قسمت تحتانی شکم روی پوست شکم ایجاد می شود.
 3. چربی و پوست اضافی در پایین ناف برداشته می شود. شایان ذکر است که در این روش ناف طبیعی بیمار حفظ می شود.
 4. روی عضلات شل جدار شکم در خط وسط ترمیم دیاستاز انجام میگیرد.
 5. در نهایت پوست اضافه زیر شکم برداشته شده و دو لبه زخم به هم وصل می شود.
 6. ناف از سوراخ جدیدی در پوست خارج وبه کمک بخیه های قابل جذب دوخته می شود.

جراحی کوچک کردن شکم برای چه افرادی مناسب است؟

این جراحی برای افرادی مناسب است که جهت کاهش وزن مکررا رژیم میگیرند. این افراد وقتی وزن از دست میدهند چربی زیر پوست کم میشود ولی پوست اضافی باقی می ماند و حالت شل وچروک ایجاد می شود. این روند در حاملگی های مکرر نیز رخ می دهد. همچنین اشخاصی که جراحی چاقی انجام داده اند این جراحی برایشان مفید میباشد.

ابدومینوپلاستی به چه افرادی توصیه نمی شود؟

عمل کوچک کردن شکم برای اکثر افراد با شرایط و ویژگی هایی که در بالا گفتیم امکان پذیر است، اما همچنان محدودیت هایی دارد. به طورکلی عمل ابدومینوپلاستی به افراد زیر توصیه نمی شود:

 • اگر هنوز قصد بچه دار شدن دارید، تا بعد از زایمان این جراحی را به تعویق بیندازید. در طول جراحی شکم، عضلات شما سفت می شوند و بارداری های آینده می توانند این ماهیچه ها را یک بار دیگر از هم جدا کنند.
 • اگر همچنان قصد کاهش وزن قابل توجهی دارید، از عمل کوچک کردن شکم خودداری کرده و تا زمان تثبیت وزن صبر کنید.
مراقبت های بعد از ابدو

دوره نقاهت عمل ابدومینوپلاستی

همانطور که اشاره شد، این عمل با بیهوشی عمومی در بیمارستان یا مرکز جراحی محدود انجام می شود. البته لازم به ذکر است که این جراحی گاهی تحت شرایط خاصی میتواند با بیحسی انجام شود، اما اغلب به روش بیهوشی عمومی است. این جراحی بین 2 تا 4 ساعت طول می کشد و اغلب بیماران به ۲۴ ساعت بستری شدن نیاز دارند.

پس از عمل وجود کمی درد کبودی و تورم طبیعی است و توصیه می شود بیمار به مدت دو هفته استراحت نماید. استفاده از شکم بند یا گن مخصوص پس از عمل باتوجه به تشخیص پزشک به مدت چند هفته تا چند ماه ضرورت دارد.

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

اگرچه انتخاب جراح متبحر و باتجربه نقش بسزایی در موفقیت جراحی کوچک کردن شکم دارد، اما مراقبت های بعد از عمل نیز بسیار اثرگذار است. مهمترین مراقبت های بعد از جراحی کوچک کردن شکم عبارتند از:

 • به مدت 2 هفته در منزل استراحت کنید.
 • به مدت 5 روز از خیس شدن پانسمان خودداری شود.
 • از حرکات ناگهانی و چرخشی اجتناب کنید.
 • مدتی با حالت کمی خمیده به جلو راه بروید، زیرا ممکن است راه رفتن به حالت عادی باعث احساس کشیدگی در محل بخیه ها شود.
 • توصیه می شود به هنگام خوابیدن از بالش زیر زانو خود استفاده کنید.
 • به مدت 6 ماه از انجام حرکت های ورزشی، به ویژه در ناحیه شکم خودداری کنید. البته پیاده روی آرام منعی ندارد.
 • برای ترمیم جای زخم بهتر است از هفته پنجم از کرم های مناسب استفاده کنید. البته شایان ذکر است که بهبود جای عمل گاهی تا یک سال هم طول می کشد.
 • به مدت یک هفته غذاهای سبک مصرف کرده و از مصرف غذاهای نفاخ خودداری کنید. توجه داشته باشید به دلیل تنگ شدن فضای داخل شکم در صورت پر خوری احساس فشار و نفخ شدید ایجاد می شود که این وضعیت پس از مدتی رفع خواهد شد.
 • توصیه می شود پس از جراحی ابدومینوپلاستی، حجم مصرف غذا کمتر و دفعات بیشتر شود.
 • شکم بند یا گن مخصوص را خیلی محکم نبندید تا خونرسانی مختل نشود.
 • توصیه می شود به علت کاهش موقت حس پوست شکم پس از عمل از تماس آب یا اجسام بسیار سرد و گرم با پوست شکم (مانند کیسه آب گرم یا کمپرس یخ) به شدت اجتناب کنید.

توصیه پایانی

جراحی کوچک کردن شکم یا ابدومینوپلاستی، یکی از روش های موثر و ایمن است که به رفع چربی و افتادگی ناحیه شکم کمک می کند. در این روش علاوه بر رفع چربی و پوست اضافی، جراح ماهیچه های شکمی را تقویت کرده و باعث سفت شدن آن می شود. افرادی که کاهش وزن شدید داشته و یا به دلیل زایمان متعدد و افزایش سن دچار افتادگی ناحیه شکمی شده اند کاندید این جراحی هستند . در پایان توصیه می شود برای کاهش احتمالی عوارض به بهترین جراح کوچک کردن شکم مراجعه کرده و مراقبت های پس از عمل را جدی بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط