روش های درمان هموروئید - دکتر بتول طاهری

روش های درمان هموروئید

درمان هموروئید بستگی به شدت علائم، اندازه بواسیر و وضعیت بیمار دارد. در صورتی که بواسیر در مراحل اولیه و با شدت کمتر باشد، تغییرات در سبک زندگی، تغذیه سالم و استفاده از داروها و پمادها می‌تواند بر روند درمان هموروئید یا بواسیر تاثیر مثبت داشته باشد. اما در برخی موارد، روش‌های جراحی هموروئید پیشنهاد می‌شود.

در این مقاله از سایت دکتر بتول طاهری؛ متخصص جراح عمومی و هموروئید به بررسی راه های درمان بواسیر خواهیم پرداخت.

درمان سریع بواسیر یا هموروئید

بواسیر یا هموروئید، یکی از مشکلات رایج  ناحیه مقعد است که بعلت تورم و التهاب عروقی در این منطقه ایجاد شده و باعث ایجاد علائمی ناخوشایند مانند خونریزی، درد، سوزش و خارش می شود. بواسیر می‌تواند به صورت هموروئید داخلی (در داخل مقعد) یا هموروئيد خارجی (بیرون از مقعد) باشد و ممکن است به صورت تکی یا متعدد، بیمار را درگیر کند.

اگر درگیر بواسیر شدید لازم است در اسرع وقت به متخصص جراحی عمومی با تجربه مراجعه کنید تا تشخیص دقیقی دریافت کنید و برنامه درمانی مناسب برای شما تعیین شود. اما اگر به دنبال شناخت روش‌های درمان سریع بواسیر و پیشگیری از هموروئید هستید، در قدم اول باید تغییر سبک زندگی از جمله مصرف غذاهای حاوی فیبر بالا، نوشیدن مقدار کافی آب و تحرک بدنی را مد نظر قرار دهید .

دیگر روش های درمان هموروئید

⇜ مصرف غذاهای مغذی:

مصرف میوه‌ها، سبزیجات و مواد غذایی حاوی مواد معدنی و فیبر بالا می‌تواند در بهبود عملکرد روده و کاهش زمان عبور مدفوع از روده کمک کند.

⇜ مصرف آب کافی:

مطمئن شوید که روزانه مقدار کافی آب می‌نوشید تا مدفوع نرمتر شود و تحرک روده‌ها بهبود یابد.

⇜ رعایت رژیم عذایی سالم:

اجتناب از مصرف مواد غذایی تحریک‌کننده مانند فست‌فودها، تنقلات، چربی‌های اشباع شده و الکل می‌تواند به بهبود عملکرد روده و کاهش التهاب کمک کند.

⇜ اجتناب از نشستن طولانی مدت در توالت :

نشستن بر روی توالت برای مدت زمان طولانی می‌تواند فشار بیشتری به مقعد و هموروئیدها وارد کند. در صورت نیاز، زمان نشستن را به حداقل ممکن محدود کنید.

⇜ استفاده از کرم‌ و پماد آنتی هموروئید:

برخی از کرم‌ها و پمادها حاوی ترکیبات ضد التهابی هستند که به کاهش درد و خارش کمک میکنند و همچنین حاوی مواد  محافظت کننده هستند که  مانع پارگی عروق و خونریزی میشوند و می‌توانند در کاهش علائم هموروئید کمک کنند.

پماد آنتی هموروئید

⇜استفاده از داروهای خوراکی:

برخی داروها مانند ضدالتهاب‌ها، مسکن‌ها، ملین‌ها و داروهای مقعدی می‌توانند علائم هموروئید را کاهش دهند. توجه داشته باشید که مصرف این داروها باید با دستور پزشک باشد.

⇜ شیاف آنتی هموروئید:

شیاف‌ها یکی از روش‌های درمانی برای بواسیر هستند. این شیاف‌ها به صورت مستقیم در داخل مقعد قرار می‌گیرند و ترکیبات دارویی را به منطقه مبتلا منتقل می‌کنند اما باید زیر نظر پزشک متخصص و به تجویز او باشد.

⇜ درمان هموروئید با انواع جراحی:

  • حلقه لاستیکی جهت کنترل و قطع خونریزی دور هموروئید بسته می‌شود  
  • کریوتراپی و سرما درمانی در جهت کاهش سایز هموروئيد
  • جراحی هموروئیدکتومی با هدف حذف کامل بواسیر
  • جراحی هموروئید با لیزر

درمان خانگی هموروئيد یا بواسیر

در موارد خفیف و سبک، هموروئید یا توده‌های ورم‌دار را با روش‌های خانگی و درمان‌های طبیعی می‌توان کنترل کرد. با این حال، قبل از شروع هر درمان خانگی، بهتر است با پزشک متخصص هموروئید مشورت کنید تا از خطرات و مزایای هر روش مطلع شده و توصیه‌های خاصی را متناسب با شرایط خود در نظر بگیرید.

در ادامه چند روش خانگی که ممکن است در درمان هموروئید کمک کننده باشد را معرفی خواهیم کرد:

+ تغییر رژیم غذایی

همانطور که اشاره شد، مصرف غذاهای پرفیبر و غنی از مواد مغذی مانند میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل و آب کافی، می‌تواند در بهبود عملکرد روده و کاهش یبوست کمک کند.

+ استفاده از داروهای گیاهی و طبیعی

برخی از داروهای گیاهی مانند آلوئه ورا، روغن نارگیل، عصاره چای سبز و عرقیجات گیاهی مانند هماملیس، گل گاوزبان، عرق همیشه بهار، عرق گل رازیانه و عرق زعفران می‌توانند خواص ضد التهابی و آرامش بخشی در درمان بواسیر داشته باشند.

+ استفاده از دستگاه‌های سردکننده

دستگاه‌های سردکننده مانند بستر سرد، پک‌های یخی یا حمام‌ آب سرد می‌توانند در کاهش ورم و التهاب محل هموروئید مفید باشد.

حمام آب سرد درمان هموروئید

+ شستشوی آب گرم

نشستن در آب گرم، ملیسا یا عصاره‌های گیاهی مانند چای سبز می‌تواند آرامش و راحتی موقتی را در منطقه درد فراهم کند.

+ فعالیت بدنی و ورزش

ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی، یوگا و شنا می‌توانند به بهبود عملکرد روده و بهبود بواسیر کمک کند.

در نهایت فراموش نکنید که مهمترین اصل برای درمان هموروئید و بهبودی کامل مشاوره با جراح عمومی است. جراح با توجه به شدت بیماری و شرایط جسمی شما بهترین برنامه درمانی را تجویز میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط