خطرات ماموپلاستی

خطرات و عوارض ماموپلاستی

ماموپلاستی یک روش جراحی سینه است که عمدتاً با اهداف زیبایی انجام می شود. این جراحی ممکن است پس از جراحی سرطان سینه و جهت بازسازی فرم سینه ها پس از خارج کردن غدد سرطانی انجام شود، در برخی موارد نیز برای اصلاح تغییراتی که با افزایش سن ایجاد می شود و جهت اصلاح فرم و اندازه سینه این جراحی پیشنهاد می شود. به منظور آشنایی بیشتر با خطرات و عوارض ماموپلاستی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

خطرات ماموپلاستی

مهمترین عوارض ماموپلاستی

 دلیل انجام ماموپلاستی هرچه که باشد مانند تمام جراحی ها پس از اتمام جراحی و یا در حین جراحی ممکن است بیماران با عوارض و خطراتی همراه شوند که مهمترین آنها به شرح زیر است:

اسکارهای برجسته جراحی

 یکی از نگرانی های عمده بیماران پیش از جراحی این است که ماموپلاستی منجر به ایجاد اسکارهایی روی پوست سینه شود که از لحاظ زیبایی آزاردهنده است. در این مورد لازم است به این نکته اشاره نمائیم در صورتی که جراحی ماموپلاستی توسط یک جراح متخصص و با تجربه انجام شود و اگر تمام دستورالعمل هایی که جراح به شما ارائه می کند را با دقت دنبال نمائید در نهایت میزان اسکارهای به جا مانده از جراحی ماموپلاستی بسیار کم بوده و به تدریج و با مرور زمان نیز ناپدید خواهند شد. لازم به ذکر است که علت اصلی ایجاد اسکار برجسته وجود زمینه ژنتیکی مساعد در فرد به شمار می رود.  

 بیحسی در برخی قسمت های سینه

به دلیل آسیب هایی که به عروق و اعصاب ناحیه سینه وارد شود، پس از پایان جراحی تا چند روز و یا چند هفته ممکن است در برخی قسمت های سینه به خصوص در نوک سینه دچار بی حسی شوید. در اکثر موارد بیحسی های ایجاد شده موقتی بوده و با بهبود بافت عصبی و عروق به تدریج بیحسی برطرف می شود. اما ممکن است در برخی جراحی ها بیحسی های دائمی ایجاد شود. در این زمینه هم تبحر و تخصص جراح جهت جلوگیری از این عارضه نقش موثری دارد.

عوارض داروهای بیهوشی

با توجه به اینکه جراحی ماموپلاستی در اکثر موارد با بیهوشی عمومی انجام می شود ممکن است بیماران با طیف وسیعی از عوارضی که همراه بیهوشی عمومی ممکن است اتفاق بیفتد روبرو شوند. به عنوان مثال حساسیت نسبت به داروی بیهوشی، طولانی شدن مدت بستری در بیمارستان، سردرد و سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ از جمله این عوارض هستند.

درد و عوارض ماموپلاستی

درد بعد از ماموپلاستی

درد خفیف پس از این جراحی به دلیل برش ها و ترمیم های بافتی که حین جراحی در سینه ها انجام شده است. طبیعی بوده و جهت کنترل آن می توانید از داروهای مسکن استفاده نمائید. میزان درد به مرور کاهش پیدا می کند.

خونریزی داخلی (هماتوم)

تمام نقاطی که احتمال خونریزی دارد در حین جراحی توسط جراح به خوبی بخیه می شود. اما در برخی موارد ممکن است یک رگ خونی پس از اینکه زخم بسته شد شروع به خونریزی نماید. در صورتی که خونریزی داخلی شدید باشد ممکن است جهت توقف خونریزی احتیاج باشد که بیمار دوباره به اتاق عمل بازگردد و جراحی ترمیمی جهت توقف خونریزی را داشته باشد.

افزایش مایعات (سروما)

جمع شدن مایعات در ناحیه جراحی و یا در بافت های اطراف آن یکی از عوارضی است که پس از جراحی ماموپلاستی ممکن است اتفاق بیفتد. جهت جلوگیری از این اتفاق جراح معمولاً لوله هایی برای خروج مایعات در سینه تعبیه می کند. درن ممکن است چند ساعت و یا چند روز در سینه ها باقی بماند. با وجود تمام این مداخلات پس از برخی از جراحی ها سروما ایجاد می شود. جهت جلوگیری از عوارض بعدی لازم است چندین بار با سرنگ تخلیه شود.

واکنش های آلرژیک

در جراحی ماموپلاستی مانند هر نوع جراحی دیگر ممکن است واکنش های آلرژیک نسبت به نخ بخیه، پانسمان، فرآورده های خونی، مواد تزریقی و یا سایر داروها ایجاد شود. جهت جلوگیری از این عارضه تمام حساسیتهای دارویی خود را به پزشک اطلاع دهید.

عفونت بعد از ماموپلاستی

عفونت شایعترین عارضه به شمار می رود که پس از تمام جراحیها ممکن است ایجاد شود. جراحی ماموپلاستی نیز به دلیل برش هایی روی سینه با احتمال عفونت زخم و یا عفونت بافت ممکن است مواجه شود. ضدعفونی محل عمل، رعایت دستورالعمل های اتاق عمل، تعویض پانسمان با اصولی که پزشک به بیمار آموزش می دهد و رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی پس از جراحی می تواند در پیشگیری از عفونت پس از ماموپلاستی موثر باشد.عفونت در افراد کم خون چاق و مسن بیشتر دیده میشود.

عدم دستیابی به نتایج دلخواه

مشکلاتی مانند عدم تقارن زیاد بین دو سینه، کوچک شدن بیش از حد و یا برداشت ناکافی بافت سینه جزء عارضه های نادر است. ممکن است جهت برطرف کردن آنها احتیاج به جراحی ترمیمی و یا اقدامات دیگری باشد.

عوارض جدی و خطرناک پس از ماموپلاستی

از مهمترین عوارض و خطرات ماموپلاستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ترومبوز عروق وریدی: لخته شدن خون در وریدهای بدن مانند ساق پا به دلیل استراحت و عدم تحرک طولانی مدت ایجاد می شود. می تواند منجر به تشکیل لخته های خون و آمبولی ریه برای بیمار شود.
  • حمله قلبی: بیمارانی که سن بالا دارند و یا دچار مشکلات قلبی هستند بیشتر در معرض این عارضه قرار دارند.

در انتها لازم است اشاره کنیم جهت کاهش و جلوگیری از تمام عوارض نام برده شده در مرحله اول باید به یک جراح با تجربه مراجعه نمائید. پس از پایان جراحی نیز تمام دستورالعمل های ارائه شده را به خوبی رعایت نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط