مراقبت های بعد از لیپوساکشن

مراقبت های بعد از لیپوساکشن

مراقبت های بعد از لیپوساکشن از آن جهت اهمیت دارند که باعث بهبود نتایج جراحی می شوند. امروزه پزشکان برای کاهش دادن طول دوران نقاهت پس از جراحی لیپوساکشن و همچنین به منظور بهبود نتایج پس از عمل نکات مراقبتی زیادی را در اختیار بیماران قرار می دهند. نکات مربوط به تغذیه، ورزش کردن، چگونگی خوابیدن پس از عمل و پوشیدن لباس ها و گن ها پس از عمل این نکات را تشکیل می دهند. بلافاصله پس از عمل لیپوساکشن کمی بدن شما حساس خواهد شد. پس باید استراحت کافی داشته باشد. همچنین شما باید پس از عمل داروهای تجویز شده از سوی پزشک را در اسرع وقت مصرف کنید تا تورم و عوارض ناشی از لیپوساکشن از بین بروند. در ادامه در باره مراقبت های بعد از لیپوساکشن با شما صحبت خواهیم کرد.

بلافاصله بعد از لیپوساکشن چه  کنیم؟

در دوران نقاهت پس از لیپوساکشن لازم است که محل جراحی را در طول روز ماساژ نرم دهید. بلافاصله پس از عمل ممکن است مایعات بدن شما به حد چشمگیری کاهش پیدا کنند و در بافت های آسیب دیده تجمع کنند. کاری که شما باید انجام دهید این است که مصرف مایعات را در روزهای ابتدایی بعد از لیپوساکشن افزایش دهید. طبق مراقبت های بعد از لیپوساکشن استفاده ازگن جراحی برای تمامی متقاضیان لازم و ضروری است. پوشیدن گن منجر به کاهش تورم و کبودی بدن می شود و می تواند نتایج جراحی را بهتر کند.

طبق توصیه پزشکان در زمینه مراقبت های بعد از لیپوساکشن، افرادی که لیپوساکشن می کنند باید یک همراه داشته باشند. چرا که در ۲۴ ساعت اولیه پس از عمل بیمار قادر به انجام کارهای شخصی خود نخواهد بود و یک همراه باید به او کمک کند.  در ۲ هفته ابتدایی پس از عمل، استراحت کردن باید در برنامه روزانه شما قرار بگیرد. پس از سپری شدن این دوران، نیاز به استراحت چندانی نیست. اگر شما نیز متقاضی لیپوساکشن هستید، پس از عمل باید خوب بخوابید و خوب استراحت کنید. همچنین با ماساژ دادن دوره نقاهت را کاهش دهید.

مراقبت های بعد از لیپوساکشن

بیماران برای این که پس از لیپوساکشن به نتایج خوبی دست پیدا کنند، باید به نکات مهم در مراقبت های بعد از لیپوساکشن توجه ویژه ای داشته باشند. در روزهای ابتدایی عمل بدن حساس تر خواهد شد. پس در این روزها باید فرد نسبت به مراقبت از بدن خود کوشا باشد. برخی از نکات مهم و ضروری که لازم است در نکات مراقبتی پس از لیپوساکشن گنجانده شوند، عبارتند از:

 • پرهیز از دستکاری و مالش و فشار دادن ناحیه تحت درمان
 • استراحت کردن به میزان کافی
 • قرار دادن سر بالاتر از بدن
 • استفاده از گن
 • استفاده از غذاهای نرم به همراه مایعات فراوان
 • عدم استفاده از داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین
 • پیاده روی و قدم زدن در طول روز

ورزش بعد از لیپوساکشن

یکی از مهم ترین نکات در مراقبت های بعد از لیپوساکشن به ورزش کردن بر می گردد. جراحی که بدن شما را لیپوساکشن می کند، برای ورزش کردن محدودیت هایی را برایتان در نظر می گیرد. طی دو هفته ابتدایی پس از لیپوساکشن شما نباید فعالیت های بدنی سنگین داشته باشید. حتی اگر در تمام طول زندگی خود ورزش کرده باشید و آمادگی بدنی شما عالی باشد، باز هم باید تا بهبودی بدن خود صبر کنید.

پس از این که بدنتان کمی بهبود یافت، آرام آرام می توانید ورزش را آغاز کنید. طبق مراقبت های بعد از لیپوساکشن دو ماه بعد از لیپوساکشن باشگاه رفتن هیچ محدودیتی ندارد. در هفته های سوم تا ششم هم پیاده روی بهترین ورزشی است که می تواند دوره بهبودی شما را سریعتر کند.

گن بعد از عمل لیپوساکشن

پس از این که شما جراحی لیپوساکشن را انجام می دهید، چند ساعت بعد از عمل این ناحیه با آب و مایع پر خواهد شد. بسیاری از پزشکانی که در انجام جراحی لیپوساکشن تبحر دارند به بیماران خود توصیه می کنند که پس از عمل از گن فشاری استفاده نمایند.

گن ها باعث کاهش درد و تورم ناشی از جراحی لیپوساکشن خواهند شد و به بدن در ترمیم بافت های آسیب دیده کمک خواهند کرد. برخی از بیماران برای این که دردی را پس از این جراحی احساس نکنند، اقدام به پوشیدن گن در مدت زمانی طولانی می کنند. در کل اگر بیمار تا شش هفته بتواند گن بپوشد، قطعا نتایج خوبی را نیز از لیپوساکشن دریافت خواهد کرد.

ماساژ بعد از عمل لیپوساکشن

آیا تا کنون شنیده اید که پزشکان پس از جراحی چربی بدن ماساژ دادن را توصیه می کنند؟ به نظر شما ماساژ دادن چه تاثیری روی بدن دارد که در مراقبت های بعد از لیپوساکشن مورد تاکید قرار گرفته است؟ ماساژ دادن باعث می شود که خونابه ها و ترشحات مایعی که در زیر پوست قرار دارند، کاملا تخلیه بشوند.

ماساژ بدن باید از بالا به سمت پایین و به سمت لوله های درن باشد. با تخلیه مایعات تجمع یافته در قسمت زیر پوست، تورم ناشی از لیپوساکشن نیز تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

نحوه خوابیدن بعد از عمل لیپوساکشن

بخش دیگری از نکات مراقبت بعد از لیپوساکشن نکاتی هستند که به نحوه خوابیدن ربط دارند. افرادی که به تازگی لیپوساکشن را انجام داده اند، باید به هنگام خوابیدن نکات زیر را رعایت کنند:

 • به طور کلی سر باید بالاتر از بدن قرار بگیرد. بنابراین لازم است که زیر سر خود بالشت هایی که ارتفاع دارند را قرار دهید.
 • طاق باز خوابیدن و خوابیدن روی شکم ممنوع است چرا که باعث جمع شدن مایعات در قسمت های آسیب دیده می شود.
 • برای جلوگیری از لخته شدن خون نباید همواره بخوابید بلکه در طول روز کمی پیاده روی داشته باشید و بخش عظیمی از روز را به استراحت کردن اختصاص دهید.
 • بهتر است برای خوابیدن زیر زانوی خود بالشت قرار دهید. این کار به شما کمک می کند که از بخیه های جراحی لیپوساکشن مراقبت کنید. همچنین قرار دادن بالشت در قسمت زیر زانو باعث بهبود جریان گردش خون در بدن خواهد شد.

در پایان توصیه می شود به منظور کاهش عوارض و خطرات احتمالی لیپوساکشن به بهترین جراح مراجعه کرده و نکات بعد از عمل را به دقت رعایت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط