عفونت بعد از عمل هموروئید - دکتر بتول طاهری

عفونت بعد از عمل هموروئید

عفونت بعد از عمل هموروئید یک مشکل جدی پس از جراحی است که نیاز به مراقبت و درمان به موقع و مناسب دارد و البته برای همه افراد اتفاق نمی‌افتد و به عوامل متعددی بستگی دارد. علائم عفونت بعد از عمل هموروئید، در افراد متفاوت است و به شکل های مختلفی بروز پیدا می‌کند. در این  مقاله از سایت متخصص هموروئید؛ دکتر بتول طاهری قصد داریم به مروری بر علائم، خطرات و درمان عفونت بعد از جراحی هموروئید بپردازیم.

عفونت بعد از عمل هموروئید خطرناک است؟

عفونت بعد از عمل هموروئید بسیار خطرناک است. اگرچه رخداد عفونت پس از این نوع جراحی معمولا نادر است اما در صورت بروز، می‌تواند به مشکلات جدی برای فرد منجر شود. عفونت بعد از جراحی بواسیر باعث تشدید درد، تورم، قرمزی و خروج مایعات زمینه‌ ای از منطقه جراحی می‌شود. در موارد خطرناک‌، عفونت های سیستمی یا حتی تشکیل خونریزی ‌های خطرناک در منطقه تحت عمل ایجاد می‌شود. بنابراین، هر گونه علامتی از عفونت بعد جراحی هموروئید باید به دقت مورد بررسی و درمان متخصص قرار گیرد تا از وقوع مشکلات و خطرات جدی جلوگیری شود.

✍️ بیشتر بخوانید: لیزر هموروئید بهتر است یا جراحی سنتی؟

علائم عفونت بعد از عمل هموروئید

عفونت بعد از عمل هموروئید برای بیماران با علائم مختلفی همراه خواهد بود که در ادامه به برخی از شایع ترین نشانه ها آن اشاره خواهیم داشت:

 • درد و تورم محل عمل جراحی بعد عمل بواسیر
 • قرمزی و سوزش و التهاب در ناحیه عمل
 • خروج ترشحات چرکی از محل عمل همراه با بوی بد
 • بالا رفتن دمای بدن به همراه لرز
 • درد هنگام دفع مدفوع به دلیل التهاب ناحیه
 • خونریزی غیرطبیعی از محل جراحی هموروئید
 • تحریک و خارش بیش از حد منطقه

برای پیشگیری از عفونت بعد از عمل هموروئید چه کنیم؟

برای پیشگیری بروز عفونت بعد از لیزر هموروئید، رعایت برخی نکات و توصیه های پزشک بسیار مفید است. این موارد معمولا در همان روز جراحی برای بیمار ذکر و بر رعایت هر یک نیز تاکید خواهد شد.

 1. محل جراحی را تمیز و خشک نگه دارید تا از بروز عفونت و رشد باکتری در این ناحیه پیشگیری کنید.
 2. استحمام و حمام بلافاصله بعد از جراحی را به تأخیر بیندازید تا زخم عمل به طور کامل التیام یابد.
 3. از گذاشتن پماد یا دارو بر روی زخم بدون تجویز پزشک خودداری کنید زیرا ممکن است که عوارض منجر به ایجاد عفونت را برای این ناحیه رقم بزنید.
 4. غذاهای سرشار از پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی برای بهبود زخم مفید هستند. همچنین تغذیه مناسب سبب می‌شود که دچار یبوست و یا اسهال نشوید تا زخم ملتهب نگردد و عفونت ایجاد نشود.
 5. مراجعه به پزشک خود برای چک کردن روند بهبودی و مراقبت های بعد از جراحی هموروئید از محل جراحی در جلوگیری از ایجاد عفونت بعد جراحی هموروئید بسیار مهم است.
 6. در صورت تجویز داروهای آنتی بیوتیکی توسط جراح، باید به موقع و تا پایان دوره آن ها را مصرف کنید تا از ایجاد انواع عفونت قارچی و میکروبی پیشگیری کنید.
درمان عفونت بعد از عمل هموروئید

راه های درمان عفونت بعد از عمل هموروئید

برای درمان عفونت بعد از عمل هموروئید روش های متعددی وجود دارد که با توجه به تشخیص پزشک و شرایط بدنی بیمار انتخاب می‌گردد. شما باید مطابق با اصول و نکات توصیه شده، روند درمانی را پیش بگیرید تا هرچه سریع تر عفونت به وجود آمده نیز بهبود یابد و مشکلات و خطرات را برای شما به وجود نیاورد. در غیر این صورت برای بهبود با چالش های زیادی روبرو خواهید بود.

1)  در صورت تشخیص عفونت بعد از جراحی هموروئید، پزشک آنتی بیوتیک قوی مناسب را تجویز می کند. مصرف کامل و به موقع آنتی بیوتیک ها بسیار مهم است. گاهی این آنتی بیوتیک ها به شکل تزریقی برای بیمار تجویز می‌شوند تا سریعتر تاثیر خود را نشان دهند  شما باید در زمان ای تعیین شده، این دوز دارو را دریافت کنید.

2) شستشوی محل جراحی با محلول ضدعفونی کننده مخصوص به طور مداوم و سه بار در روز توصیه می شود. این کار به تمیز نگه داشتن زخم و سرعت بخشیدن به بهبودی و ضد عفونی محل عفونت کمک می‌کند. رعایت نکات بهداشتی مانند شستن دست ها قبل لمس محل جراحی حائز اهمیت است.

3) در صورتی که میزان عفونت بعد از عمل هموروئید زیاد و وسیع باشد، احتمال نیاز به جراحی مجدد و برداشتن و تخلیه عفونت وجود دارد.

ترشحات بعد از عمل هموروئید

بعد از عمل هموروئید، ممکن است با برخی علائم و ترشحاتی روبه‌رو شوید که در طول مرحله ریکاوری و بهبود بعد از عمل بواسیر اتفاق می‌افتد. توجه داشته باشید که در صورت مشاهده مواردی که در ادامه لیست شده قبل از هر چیزی وحشت نکنید و پزشک خود را در جریان وضعیت قرار دهید تا کنترل و درمان اصولی برایتان لحاظ شود:

↲ خونریزی

بعضی از ترشحات بعد از عمل هموروئید می‌توانند شامل مقدار کمی خون باشند. این خونریزی ممکن است به دلیل جراحی صورت گرفته و نشانه‌ مثبتی در منطقه عمل باشد. با این حال، اگر خونریزی شدید یا طولانی مدت باشد، باید به پزشک خود اطلاع دهید.

↲ ترشحات مخاطی

در طول فرآیند بهبود، ممکن است مقداری ترشحات مخاطی در محل جراحی تجمع کنند که عموما نشانه‌ای از التهاب موضعی است و به مرور زمان کاهش می‌یابد.

↲ ترشحات ضایعات

اگر هموروئید شما قبل از عمل بزرگ بود، ممکن است بعد از عمل ترشحاتی از ضایعات قدیمی وجود داشته باشد. این ترشحات ممکن است شامل مقداری خون، مخاط و بافت مرده باشند. اگر این ترشحات شدید یا مزاحمتی ایجاد می‌کنند، باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

↲ تورم و التهاب

در طول مرحله بهبود، ممکن است منطقه عمل تورم کند و درد و التهاب رخ دهد. این علائم معمولا با رعایت استراحت، مراقبت و بستری جدی، بالا بردن پاها و استفاده از داروهای تسکینی کاهش می‌یابند. اگر تورم و التهاب شدید یا بهبود نمی‌یابند، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید.

گام اصلی رفع عفونت بعد جراحی هموروئید..

عفونت بعد از عمل هموروئید یک مشکل جدی برای بیمارانی است که این عمل را انجام داده اند و باید در مدت زمان کوتاه تشخیص داده و تحت درمان قرار بگیرند. در صورتی که فرد متوجه این عفونت شود و درمان خودسرانه انجام دهد و راهکارهای پزشکی را به تعویق اندازد، ممکن است خطرات زیادی را برای سلامتی خود رقم بزند. تمامی مراقبت های بعد از جراحی هموروئید را به خوبی رعایت کنید و اگر علائمی مشابه با وجود عفونت احساس کردید، سریعا به بهترین متخصص هموروئید مراجعه کنید تا معاینات لازم انجام شود.

*~ سوالات متداول درباره عفونت بعد از عمل هموروئید ~*

تعویض پانسمان چگونه باعث عفونت بعد جراحی هموروئید می‌شود؟

استفاده از بانداژ آلوده و یا دست های شسته نشده برای تعویض پانسمان می‌تواند باعث ورود باکتری‌ها و میکروب‌های مختلف به منطقه جراحی هموروئید شود و عفونت را برای این ناحیه رقم بزند. همچنین در زمان تعویض پانسمان اگر در ناحیه جراحی خراش یا زخم ایجاد شود، احتمال بروز عفونت را به وجود می‌آورد.

عدم تعویض به موقع پانسمان باعث عفونت بعد جراحی هموروئید می‌شود؟

عدم تعویض به موقع پانسمان در شرایط غیر بهداشتی احتمال بروز عفونت را افزایش می‌دهد زیرا ممکن است ناحیه عمل دارای خونابه و ترشحات باشد که در طولانی مدت، آلودگی را برای این ناحیه به وجود می‌آورد.

چقدر طول می‌کشد تا عفونت پس از جراحی هموروئید بهبود یابد؟

مدت زمانی که لازم است تا یک عفونت پس از جراحی هموروئید بهبود یابد، به شدت و نوع عفونت، روش درمانی مورد استفاده و وضعیت عمومی بیمار بستگی دارد که معمولا از 4 روز تا دو هفته زمان لازم دارد. با این حال باید بیان کنیم که این زمان تقریبی برای درمان عفونت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط